Güneş Enerji Sistemleri

SOLAR PANEL

 Solar panel nedir? Ne amaçla kullanılmaktadır? Nerelerde kullanılmaktadır? Sorularına cevap vereceğiz. Solar panel yani güneş paneli güneşten gelen ışını soğurarak elektrik üreten mekanizmadır. Bu sebepten ötürü kullanım alanları oldukça geniş olan bu paneller doğamıza ve çevreye çok yararlı olup aynı zamanda bütçenize de katkı payı yüksektir. Güneş ışığı ile çalıştığı için size ekstra yağ, gaz ve mazot gibi masraflar çıkartmaz. Temiz enerji ile çalıştığı için oldukça güvenilir bir alettir. İstediğiniz gibi güneş ışığı alan yere taktırabilirsiniz. Evinizde veya varsa bağ evinizde kullanmanız takdirinde size büyük fayda sağlayacaktır.

 

Ne Amaçla Kullanılmaktadır?

Elektrik üreten güneş panelleri kullanım amacı ilk olarak çevreye katkı sağlamaktır bu nasıl mümkün oluyor diye soracak olursanız, yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş ışınları doğaya zarar vermez aksine canlılar için çok faydalıdır. Öte yandan yenilenemez enerji kaynakları olan kömür, petrol, doğalgaz gibi doğa düşmanı olan elektrik üretme yöntemlerini kullandığımızda doğaya ciddi zararlar vermiş oluyoruz. Çünkü bu kaynaklar kullanıldıktan sonra ortaya çıkan zehirli maddeler hem kimyasaldır hem de canlı yapısını bozacak olan elementleri içermektedir. İkinci bir solar panel kullanım amacımız da ekonomimize katkı sağlamaktır. Cep yakan elektrik faturaları nedeniyle birçok insan mağdur olmaktadır ve bazen de işlerimizi yapamıyoruz veya ertelemek durumunda kalıyoruz. Bunun sebebi elektrik faturasının ağır gelmesinden dolayıdır. Örneğin evlerde ısınmak için kullandığımız klimaları ele alacak olursak çok kullanıldığı zaman fazla elektrik faturası ile karşı karşıya gelmekteyiz. Bu durumu engellemek için de klimayı olabildiğince az açarız ve bu durumda nihayetinde hasta olmamıza yol açabilir. İşte bu noktada devreye elektrik üreten solar paneller giriyor ve ne kadar faydalı olduğunu anlayabiliyoruz.

Solar Paneller Nerelerde Kullanılmaktadır?

Özellikle günümüzde elektroniğin gelişmesiyle birlikte neredeyse her alanda elektrik kullanma ihtiyacı duyulmaktadır. Ve giderek dünya üzerinde ki enerjilerin azalması da insanları başka enerji kaynağı kullanma yoluna itmiştir. Ardından da en çok yararlanılan enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi ile çalışan birçok alet üretilmiştir. Bu aletlerden bazıları cep telefonu, bataryalar, trafik ışıkları, yollardaki uyarı levhaları gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır. Gündüz güneş ışınlarını toplar gece olunca da topladığı enerji ile çalışmaya devam eder. Solar panel için sıcak hava şart değildir çünkü sistem sadece güneş ışınları ile çalıştığı için kış aylarında bile çalışmaya devam eder. Bu yüzden %100 karlı bir sistem olduğundan emin olabilirsiniz.